Borievková tinktúra

Nachystajte si pollitrovú sklenenú fľašu, dobre ju umyte a nechajte voľne vysušiť. Vsypte do nej 3 plné polievkové lyžice rozdrvených sušených borievok. Zalejte čistým alkoholom (môže to byť aj ražná pálenka), dobre uzatvorte korkovým štupľom a nechajte na svetlom mieste macerovať 2 týždne. Po uplynutí tejto doby opatrne sceďte a uchovávajte v chladničke. Ak trpíte na reumu, artritídu, bolesti svalov alebo kĺbov, mali by ste pravidelne používať tinktúru z borievky obyčajnej.

Vnútorne užívajte 6 kvapiek denne, ideálne je ak užijete 3 kvapky ráno a 3 kvapky večer. Zvonka môžete takto pripravenú tinktúru používať na natieranie pri bolestiach. 

Neprekračujte odporúčané dávkovanie! Borievku nesmú užívať ľudia, ktorí sa liečia dialýzou obličiek a je nevhodná aj pre tehotné ženy a deti do 3 rokov!

Borievkový čaj a odvar

Čaj
2 čl sušených borievok
3 dcl vody 
1 čl medu

Sušené a rozdrvené borievky vložte do hrnca s vodou a po zovretí varte 3 minúty, potom odvar vypnite a a nechajte lúhovať 12 - 17 minút. Potom tento odvar (čaj) sceďte. Do teplého (letného) čaju pridajte 1 ČL medu a pite po dúškoch. Tento liečivý čaj môžete piť pri dusivom alebo hlienovitom kašli, pri zavodnení organizmu, zlom trávení, Reume, pri zvýšenom cholesterole alebo preventívne na prečistenie Vášho tela. 

Odvar
150 g sušených borievok 
1,5 litra vody 

Borievky vložte do hrnca, zalejte vodou a varte 5 minút. Potom ich nechajte lúhovať 10 - 15 minút, potom borievky sceďte a odvar vlejte do teplého kúpeľa. Tento odvar si môžete pridávať do kúpeľa, pokiaľ trpíte hemoroidmi, ste nervózny, máte problémy so spánkom alebo chcete potešiť svoju pokožku liečivými látkami v borievke.