Sezamové semienko 400g

Tieto dvojmilimetrové semienka sú považované za najstaršie korenie sveta. Majú chrumkavú štruktúru a ich chuť sa podobá orieškom. Sezamové semienka sa používajú hlavne v indickej kuchyni. Hodia sa ako posyp na pečivo, pochutiny, müsli tyčinky a sucháre. Výborne chutí v kombinácii s medom, jeho pridaním získava jedlo špecifickú a veľmi lahodnú chuť. Možno ho smažiť, piecť, a jesť bez akejkoľvek tepelnej úpravy, pridať ho do pomazánok, kaší, šalátov, ozdobiť ním ryžu, strukoviny, ale i pečené ryby.

Pôvod korenia Sezam indický je jednoročná rastlina, ktorá dosahuje výšku až dva metre. Túto prastarú bylinu pestovali hlavne v Indii, Číne, v Barme či Mexiku. Kvitne bielo-ružovými kvetmi. Potrebuje izbovú teplotu a je dobré ho pestovať v skleníku.

Liečivé účinky V semienkach sú zastúpené predovšetkým zdravé tuky (mononenasýtené i polynenasýtené), vláknina, bielkoviny, fytoestrogény, flavonoidy, vitamíny, minerály a stopové prvky. Z pohľadu zdravej výživy sú v sezame zastúpené všetky dôležité látky: 20% bielkovín, 16% sacharidov, 50% rastlinných olejov a 9% vlákniny. Z vitamínov ide predovšetkým o vitamíny skupiny B (B1, B2 a B3), z minerálov je to horčík, vápnik, železo, zinok, draslík a fosfor. Vďaka tomu je sezam výbornou prevenciou kožných ochorení, chudokrvnosti, ochorení srdca a ciev, pomôže pri ťažkostiach s vypadávajúcimi a lámavými vlasmi či nechtami.

náš TIP:

Sezamová pasta Tahini

Zeleninka s kuracinkou

4,32 €