Rozmarín 100g

Rozmarín je obľúbeným korením, pretože ani dlhým varením nestráca svoje typické chuťové vlastnosti. Pre svoju výraznú arómu sa odporúča pridávať v malých dávkach do polievok, varených zemiakov, zeleniny a šalátov. Možno ním zlepšiť chuť dusených a pečených rýb, mäsa (obzvlášť hydiny a jahňaciny). Často sa pridáva do zemiakových jedál alebo pri dusení zeleniny.

Pôvod korenia Rozmarín je trváci, vždyzelený, aromatický, husto rozkonárený poloker, vysoký 10 až 150 centimetrov. Kvitne v apríli až júli modrofialovými, ojedinele aj bielymi kvetmi. Celá rastlina má gáfrovito korenistú vôňu. Jeho pomenovanie pochádza z latinského výrazu ros marinus, čo znamená morská rosa. Je to veľmi trefné, nakoľko pôvodom je táto rastlina z oblasti južnej Európy a Stredozemného mora, kde rastie aj nadivoko.

Liečivé účinky Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, upokojuje, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má zvlášť pri liečení reumatizmu, pri kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne. Odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti. Priaznivo pôsobí aj na mozog a nervovú sústavu organizmu.

1,32 €