Oregano 50g

Oregano sa používa pri príprave jedál, typických najmä pre taliansku, španielsku či grécku kuchyňu. Táto bylinka je dosť aromatická a skvelo sa hodí najmä ku paradajkám a všetkým jedlám z nich pripravených, zelenine, zemiakom, morským plodom, ale aj do polievok, gulášov, pod mäso (zvlášť podčiarkuje chuť jahňacieho a teľacieho mäsa), do šalátov, omáčok, syrových jedál, do jedál zo strukovín, rozličných plniek či do mletého mäsa. Odporúča sa najmä jeho kombinácia s čiernym korením a bazalkou. Oregano je jedna z hlavných ingrediencií zmesi známej ako provensálske korenie. 

Pôvod korenia    Pamajorán Obyčajný (Origanum vulgare) je poloker dorastajúci do výšky 50 až 60 cm, s listami vajcovitého tvaru a drobnými fialovými kvietkami. Používať sa dajú kvety aj vrchnú časť vňate, čerstvé či usušené. Celé rastliny možno skladovať aj v mrazničke. 

Liečivé účinky    Oregano lieči rôzne neduhy, mimoriadne účinný je však na dýchacie cesty a nervovú sústavu. Pôsobí protizápalovo, čistí zahlienené priedušky aj pľúca, utišuje kašeľ pri akútnej i chronickej bronchitíde. Upokojuje organizmus, pomáha pri nespavosti. Detoxikuje tráviaci systém, zlepšuje činnosť srdca a ciev. Posilňuje imunitný systém, podporuje zrážanie krvi, má antiseptické účinky a pomáha správnemu vývinu nových buniek. Vnútorne sa používa pri ochorení dýchacieho ústrojenstva, zápale hrdla, prechladnutí i nechutenstve. 

náš TIP

Pridajte do šálky 1 lyžicu sušeného oregana, zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať asi 10 minút. 

Tento oreganový čaj je výborný pri ochorení dýchacieho ústrojenstva, najmä pri suchom a kŕčovitom kašli. Uvoľňuje vykašliavanie a lieči zápal hrdla (vhodný aj ako kloktadlo). Napomáha látkovej výmene, tlmí bolesti brucha, uľahčuje trávenie a dodáva chuť do jedla. Má silné antibakteriálne účinky pomáha pri nespavosti, poruchách nervovej sústavy aj pri neurologických ochoreniach.

0,90 €