Chia semienka 250g

Chia semienka sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť.

Namáčanie 1,5 polievkovej lyžice chia semiačok dajte do šálky vody. Počkajte aspoň 30 minút, alebo dovtedy, kým nevytvoria gél.

Zomletie Chia semienka môžete aj zomlieť a nahradiť ňou časť múky v recepte na palacinky, lievance či sušienky.

Klíčenie Ideálne je využiť misku na klíčenie semienok, kde klíčenie trvá asi 3 - 4 dni. Klíčenie chia je jednoduchšie v tom, že počas klíčenia netreba meniť vodu, ako pri iných semenách. Chia klíčky sú výborné do šalátov či nátierok.

Pôvod koreniny Pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, kde rástla šalvia hispánska už v dobe pred približne 4000 rokmi a chia semienka sú jej plodmi. Jej výživovú hodnotu postupom času objavili Aztékovia, ktorí v týchto oblastiach žili. Vrecká s chia semienkami tvorili ich železnú zásobu potravín. Pomáhali im doplniť energiu.

Liečivé účinky Sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, antioxidantov, bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vápnika, vitamínov a minerálov. Viažu na seba ľahko vodu, čím tvoria zdravý a ľahko stráviteľný gél. Majú schopnosť znižovať hladinu krvného cukru, skvele zasýtia, podporujú zdravie tráviaceho systému a chudnutie.

4,50 €