Bobkový list celý 150g

Do jedál bobkový list používame celý. Typickú korenistú, príjemne horkú chuť mu dodáva éterický olej menom laurin. Je zaujímavé, že chuť uvoľňuje pomaly a postupne. Používa sa na dochutenie polievok, prívarkov, marinád, zálievok na zaváranie, ale aj mäsa.

Jeho moc uznávali už rímski cisári, ktorí si vavrínovým vencom zdobili hlavy a vyznamenávali ním aj svojich vojvodcov, atlétov či umelcov.

Pôvod koreniny Vavrín pravý, alebo bobkový list pochádza z Malej Ázie, Iránu a Sírie a je to dekoratívny stálezelený ker/strom , ktorý sa veľmi dobre tvaruje. Má pomerne tvrdé, kožovité listy kopijovitého až oválneho tvaru, ktoré intenzívne voňajú. Vavrín dorastá do výšky okolo 15 metrov.

Liečivé účinky Bobkový list obsahuje asi 3% silíc, glykosidy, partenolidy, éterické oleje, triesloviny a horčíny. Je prospešný pri bolestiach krížov, kostí, pri cukrovke, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri reume a artritíde, podporuje trávenie a chuť do jedla, priaznivo ovplyvňuje dnu, zmierňuje opuchy a má protizápalové a dezinfekčné účinky. So sušených listov sa vyrába odvar, olej, či obklad. Je účinný pri migréne, zlepšuje prekrvenie organizmu, podporuje pamäť, koncentráciu a sústredenie.

náš TIP

Bobkový čaj, tinktúra a sirup

2,94 €