Bazalka 200g

Vypredané

Bazalka patrí medzi najobľúbenejšie bylinky stredomorskej kuchyne. Pridáva sa do šalátov, omáčok, mäsa, pizze, cestovín, polievok, syrov, rýb a je tiež výborná na prípravu čajov.

Pôvod koreniny Bazalka pravá (Ocimum basilicum) sa dostala do Európy v 16. storočí z Indie, kde je táto bylinka známa a pestovaná už viac ako 5000 rokov. Patrí do čeľade hluchavkovitých a dosahuje výšku cca 30 centimetrov. Jej špecifická vôňa ju odlišuje od iných byliniek. Z bazalky sú využívajú listy a semená. Listy sú protistojné, majú vajcovitý tvar, dlhé stopky a bazalkyne kvety sú bielej alebo červenej farby. Bazalka sa rozmnožuje semenami alebo odrezaním nekvetových výhonkov. Vo voľnej prírode ju u nás nájdeme iba ťažko, pestuje sa hlavne doma v kvetináčoch, kedže svojou povahou je pre Bazalku vhodný práve interiér.

Liečivé účinky Obsahuje silice a triesloviny, minerálne látky a vitamín C. Priaznivé účinky má Bazalka pri plynatosti a dráždením žalúdočných žliaz podporuje chuť do jedla, zlepšuje metabolizmus a napomáha pri odbúravaní tukov. Ďalej účinkuje aj protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny a má protikŕčové účinky pri výraznom kašli. V ľudovom liečiteľstve je považovaná za silné antidepresívum, pretože pôsobí proti stresu a nespavosti. Zmierňuje bolesti hlavy, pôsobí proti stresu, pocitom úzkosti, nespavosti a celkovo uvoľňuje organizmus. Bazalka čistí krv a pomáha pri chorobách krvi a srdca.

náš TIP

Bazalkový čaj si pripravíte z 2 lyžičiek sušenej bylinky, ktoré zalejeme 2,5dcl vriacej vody a necháme 5 minút lúhovať.

Čaj podporuje trávanie, pôsobí proti kašľu, utišuje bolesť a pomáha pri migréne. Čaj možno použiť tiež na kloktanie pri zápale ďasien a ústnej dutiny. 

1,58 €
Please select variants first